а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дисидент

мн. дисиденти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19013
Отпадник од движење, организација, општествено-политички систем, вера, со кои се согласувал и на кои им припаѓал.
Англиски: dissident
Употреба: Политика
Изведенки
1. дисидентски прид.
дисидентскиот
Пример: дисидентска литература
2. дисидентски прил.
Пример: Настапува дисидентски.