а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

длабокомислен

длабокомислениот
Вид збор: Придавка
Што е заснован на длабоки мисли.
Англиски: thought out
Примери:
длабокомислена порака
Сигурна сум дека има некое многу длабокомислено објаснување што јас никако не успевам да го доловам.
Изведенки
длабокомислено прил.
Пример: Ја гледал и длабокомислено ѝ кажал: О, сега сфатив сѐ.