а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добаботи

добаботат; добаботи, добаботете; добаботив, добаботија; добаботил; (ќе) добаботев, (ќе) добаботеа; (ќе) добаботел; добаботен
Вид збор: Глагол, свршен
1. За оган - почува да тлее, да се гаси.
Албански: fillon të shuhet
Примери:
Огнот во печката добаботи.
2. Престане да зборува, замолчи.
Албански: hesht
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
добаботува несв.
добаботуваат