а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добавувач

мн. добавувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 37797
Тој што набавува нешто.
Англиски: supplier
Употреба: Економија
Примери:
добавувачи на вакцини
Ќе се потпише и првиот договор со избраниот добавувач.
Тој ќе биде главниот добавувач на гас.