а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добае

добаат; добај, добајте; добајав, добајаа; добајал; добајан; (ќе) добаев, (ќе) добаеја; (ќе) добаел; добаен
Вид збор: Глагол, свршен
Престане, заврши со баењето.
Примери:
Ѝ добаја и си отиде дома.