а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добеган

добеганиот
Вид збор: Придавка
Што стигнал некаде или кај некого бегајќи.
Изрази
Добегана мома - девојка што против волјата на родителите побегнала кај момчето; бегалка.