а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добере

доберат; добери, доберете; добрав, добраа; добрал; добран; (ќе) доберев, (ќе) добераа; (ќе) доберел; доберен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9040
1. Набере уште малку до нужната мера.
Англиски: gather Албански: vjel, mbledh
Примери:
Денес треба да се доберат уште десет килограми круши.
2. Заврши со берењето.
Англиски: harvest Албански: vjel, mbledh
Примери:
Го добравме грозјето.
3. Доближи, дојде во непосредна близина на нешто.
Англиски: approach Албански: afrohem
Примери:
Сакаше да се увери и го добра лицето за да му ги види очите.
4. (се добере) Дојде во непосредна близина на нешто, се доближи, дофати нешто.
Англиски: approach Албански: afrohem
Примери:
Само да се доберам до шумава.
Тие веќе се добраа до генералски чин.
Изведенки
1. доберува несв.
(се) доберуваат
2. доберување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК