а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

добредојде

(едн.)
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7545
Поздрав што се упатува кон некого при неговото доаѓање.
Англиски: welcome Албански: mirësearrdhje
Примери:
Тој им пожела на сите гости добредојде.
Локалната самоуправа во знак на добредојде за гостите обезбедува чај, кафе и вкусна чорба.
Изведенки
добре дојде сло.
Пример: Добре дојдовте - добре најдов.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК