а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довалка

довалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. дотркала
Англиски: roll Албански: rrotulloj
Примери:
Го довалка бурето до визбата и го исправи.
2. (се довалка) се дотркала
Англиски: roll Албански: rrotulloj, rrokullisë
Примери:
До мене се довалка топката на децата што играа во дворот.
3. Извалка до крај, потполно, сосем извалка.
Англиски: stain Албански: përlyej, njollos
Примери:
Тој ги довалка панталоните работејќи нешто околу автомобилот.
4. (се довалка) Се извалка до крај.
Англиски: stain Албански: përlyej, njollos
Изведенки
1. довалкува несв.
(се) довалкуваат
2. довалкување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК