а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довери

доверат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4188
1. Задолжи некого со определена задача или функција.
Англиски: entrust Албански: dorëzoj
Примери:
Ќе ја прифатам секоја партиска работа што ќе ми ја доверат.
2. Каже, соопшти некому нешто во доверба, нешто што го држи како тајна.
Англиски: confide Албански: mirëbesim
Примери:
Има работи кои ги знам, но не смеам никому да му ги доверам.
Не би бил адвокат ако не знам да ја зачувам тајната што ќе ми ја доверат.
3. (се довери) Каже некому во доверба некаква тајна.
Англиски: trust Албански: besim
Примери:
Ќе ти се довери некој и ти не знаеш што да правиш со тоа.
Можам да им се доверам само ним.
Изведенки
1. доверува несв.
доверуваат
2. доверување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК