а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довечера

довечераат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22073
Заврши со вечерата.
Англиски: dinner Албански: mbaroj me darkim
Употреба: Гастрономија
Примери:
Некаде пред да довечераат, таа го сети на себеси погледот на татка си.
Изведенки
1. довечерува несв.
довечеруваат
2. довечерување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК