а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довлет

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
1. среќа, благосостојба, богатство
Англиски: prosperity Албански: fat, lumturi
Употреба: Архаизам
2. држава, царство
Англиски: state Турски: devlet Албански: shtet, perandori
Употреба: Архаизам
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК