а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довлече

довлечат; довлечи, довлечете; довлеков, довлекоа; довлекол, довлекле; (ќе) довлечев, (ќе) довлечеа; (ќе) довлечел; довлечен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 8964
1. Со влечење донесе, премести нешто до определено место.
Англиски: drag Албански: tërheq
Примери:
Поарно ќе биде ако довлече плочи па покривот да го направи од нив.
2. Доведе, донесе некого со сила.
Англиски: bring Албански: sjell
Примери:
Пустинското дете ме довлече до камилата.
3. (се довлече) Одвај дојде, стигне со влечење.
Англиски: arrive Албански: arriti
Примери:
Околу полноќ до мене се довлекоа тројца другари.
Одвај се довлеков до вратата и ѕирнав низ клучалката.
Изведенки
1. довлечува несв.
довлечуваат
2. довлечување ср.
глаг. им.
3. довлекува несв.
довлекуваат
4. довлекување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК