а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

довози

довозат
Вид збор: Глагол, свршен
Извози до крај; заврши со возењето.
Англиски: drive
Примери:
Возачот на формула го довози последниот круг.
Изведенки
довозува несв.
довозуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи