а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доврши

довршат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 4254
1. Заврши, изврши до крај некаква започната работа.
Англиски: finish Албански: mbaroj
Примери:
Постарите довршија со кафето и тргнаа на работа.
И наеднаш, уште не довршил, згрмеа топовите и гранатите.
2. За жито - врши до крај.
Англиски: thresh Албански: shij deri në fund
Примери:
Житото треба да се доврши.
Изведенки
1. довршува несв.
довршуваат
2. довршување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК