а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догизди

догиздат
Вид збор: Глагол, свршен
1. дотера, накити, нагизди
Англиски: adorn Албански: stolis, zbukuroj
Примери:
Мајката го догизди детето.
2. (се догизди) се дотера, се нагизди
Англиски: adorn Албански: rregullohem, ndreqem