а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догледен

догледниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 42604
Што ќе се случи во блиска иднина.
Англиски: near
Примери:
Тешко дека ќе се состанат во догледно време.
Во догледна иднина нема да биде подобрена таа состојба.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК