а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доглед

мн. догледи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 50554
1. (само едн.) Простор што може да се опфати со поглед.
Англиски: vicinity Албански: afërsi
Примери:
Тој служи војска на доглед на својата куќа, ништо не знае за своите.
2. Направа за гледање предмети во далечина.
Англиски: binocular Албански: dylbi
Примери:
Тој го зеде догледот и погледна.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК