а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доглода

доглодаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50270
Изглода до крај.
Англиски: gnaw
Примери:
Кучето ја доглода коската.
Изведенки
доглодува несв.
доглодуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК