а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догматика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 46356
1. Збир од догми во една вера, учење за догмите.
Англиски: dogmatics Албански: dogmatikë
Употреба: Религија
Примери:
Религиозна догматика.
2. Наука за верските догми.
Англиски: dogmatics Албански: dogmatika
Употреба: Религија
Примери:
Тој предаваше црковна историја и догматика.