а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догматичар

мн. догматичари
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 33436
1. Лице што цврсто се држи за догмите.
Англиски: dogmatist Албански: dogmatist
2. Лице што се занимава со догматика, што ги проучува догмите на некоја школа, религија.
Англиски: dogmatist Албански: dogmatist