а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догмечи

догмечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Изгмечи до крај.
Англиски: crush Албански: shtrydh deri në fund
Примери:
Сливите треба убаво да се догмечат.
2. Заврши со гмечење.
Англиски: squeeze out Албански: mbaroj me shtrydhje
Примери:
Винарите го догмечија грозјето.
Изведенки
догмечува несв.
догмечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК