а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догнете

догнетат; догнети, догнетете; догнетов, догнетоа; догнел; (ќе) догнетев, (ќе) догнетеа; (ќе) догнетел; догнетен
Вид збор: Глагол, свршен
Притиска до крај.
Примери:
Жената ги догнете алиштата во торбата.
Изведенки
догнетува несв.
догнетуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК