а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

догнои

догнојат; догној, догнојте; догнојав, догнојаа; догноив, догноија; догнојал, догноил; догнојан, догноен; догноев, догноеја; догноел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Нагнои, наѓубри тоа што било започнато со гноење до крај.
Англиски: fertilize Албански: qelbet deri në fund
Употреба: Земјоделство
Примери:
Напролет нивата треба да се догнои.
2. Заврши со гноење, ѓубрење.
Англиски: fertilize Албански: mbaroj me qelbje
Употреба: Земјоделство
Примери:
Селанецот го догнои овоштарникот.
Изведенки
догнојува несв.
догнојуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК