а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

договара

(се) договара, договараат; договарал; договаран
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 9375
1. Активност за заеднички пристап кон еден проблем.
Англиски: agree Албански: bie dakord
Примери:
Се договараат околу наследството.
2. (се договара) Се спогодува, склучува, прави договор со некого за нешто.
Англиски: negotiate Албански: negocionon
Примери:
Друго е кога ќе се собере цело село на едно место, ќе можат да се договорат за нешто.
3. (се договара) Води преговори, преговара.
Англиски: negotiate Албански: negocionon
Примери:
Државите се договараа за заедничка соработка.
Изведенки
договарање ср.
мн. договарања
Пример: Имаше некое договарање, но јас не бев вмешан.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК