а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додаде

додадат; додадам, додај, додајте; додадов, додадоа; додал; (ќе) додадев, (ќе) додадеа; (ќе) додадел; додаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 837
1. Даде, стави, направи нешто дополнително.
Англиски: add Албански: shtoj
Примери:
Му нареди да додаде малку мед и сето тоа да го измеша.
Но, за ткаењето да биде појако, ќе ви додадам уште една нишка.
2. Рече уште нешто, дофрли некој збор.
Англиски: add Албански: shtoj
Примери:
Жената се смири и додаде: Ќе продадеме нива.
3. Подаде, даде со подавање (обично во спортски игри со топка).
Англиски: pass Албански: pasim
Употреба: Спорт
Примери:
Му додаде на левото крило.
4. Даде до крај сѐ што било за давање.
Англиски: give Албански: jap
Примери:
Вчера му ги додадов парите што му ги должев.
Изведенки
1. додава несв.
додаваат
2. додавање ср.
мн. додавања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК