а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

додворувач

мн. додворувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 21251
Лице што се додворува за да стекне нечија наклонетост.
Англиски: flatterer
Примери:
Таа имаше многу додворувачи кои на секој начин сакаа да ја освојат.
Изведенки
додоворувачки прид.
додворувачките
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК