а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дожали

дожалат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 25465
1. Престане да жали некого или нешто, прежали.
Англиски: stop mourning Албански: vajtoj deri në fund
Примери:
Го дожали ли веќе изгубениот шал?
2. (ми, ти, му... се дожали) чувствува жал
Англиски: pity Албански: ndiej pikllim
Употреба: Безлично
Примери:
Му се дожали за сопругата и реши да се смири со неа.
Му се дожали за болното животно.
Изведенки
дожалува несв.
(се) дожалуваат