а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозакопа

дозакопаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43349
Заврши со закопувањето сосема, закопа нешто што не било добро закопано.
Англиски: bury
Примери:
Го дозакопав ковчежето што ѕиркаше од под сувите лисја.
Изведенки
дозакопува несв.
дозакопуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК