а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозамрачи

(се) дозамрачило
Вид збор: Глагол, несвршен
Се замрачи сосема, до крај.
Англиски: darken
Употреба: Безлично
Примери:
Се дозамрачи и излеговме од скривницата.
Изведенки
дозамрачува св.
безл.