а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозволи

дозволат; дозволам, дозволил; дозволиле; дозволеше; (ќе) дозволел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1453
Одобри вршење на некоја работа.
Англиски: allow Албански: lejoj
Примери:
Кој ви дозволи да влезете овде?
Таа дозволи да ја понижуваат.
Еднаш дозволи да го совлада дремката на часот.
Изведенки
1. дозволува несв.
дозволуваат
2. дозволување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК