а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дозволи

дозволат; дозволам, дозволил; дозволиле; дозволеше; (ќе) дозволел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 1398
Одобри вршење на некоја работа.
Англиски: allow Албански: lejoj
Примери:
Кој ви дозволи да влезете овде?
Таа дозволи да ја понижуваат.
Еднаш дозволи да го совлада дремката на часот.
Изведенки
1. дозволува несв.
дозволуваат
2. дозволување ср.
глаг. им.