а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

дознае

дознам, дознаам, дознаат; дознај, дознајте; дознав, дозна, дознаа; дознал; дознат; дознаев, дознаеја; дознаел; дознаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 773
Дојде до сознание за нешто, разбере нешто ново, непознато.
Англиски: find out Албански: marr vesh
Примери:
Од разговорот дознав каде е мојата група.
Во Белград дознал за несреќната судбина на својот брат.
Изведенки
1. дознава несв.
дознаваат
2. дознавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК