а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизвалка

доизвалкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Валка до крај нешто извалкано.
Англиски: stain Албански: fëlliq krejt
Примери:
Помина еден автомобил и ми ги доизвалка панталоните.
2. (се доизвалка) Се извалка сосема.
Англиски: dirty Албански: flliq në tërësi
Примери:
Чевлите ми се доизвалкаа од калта.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи