а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизвари

доизварат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Вари нешто до крај, сосема.
Англиски: boil Албански: ziej mirë
2. (се доизвари) Се извари до крај, сосема.
Англиски: cook Албански: ziej mirë
Изведенки
доизварува несв.
(се) доизваруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК