а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доизмеси

доизмесат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Измеси сѐ што е предвидено, сите теста.
Англиски: knead Албански: gatuaj në tërësi
2. Заврши, потроши тоа што е за месење.
Англиски: knead Албански: gatuaj të gjitha
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК