а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

докрши

докршат
Вид збор: Глагол, свршен
Крши, искрши до крај.
Англиски: break
Примери:
Ги докршив чашите.
Изведенки
докршува несв.
докршуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК