а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

долути

(му) долутат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почувствува лут вкус.
Англиски: burn Албански: djeg
Употреба: Безлично
Примери:
Ми долути од пиперката.
2. Почувствува лута надразба, печење во некој дел од телото.
Англиски: irritate Албански: djeg
Употреба: Безлично
Примери:
Му долути во очите од чадот.
Изведенки
долутуваат несв.
(му) долутуваат