а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домаршира

домаршираат; домарширајќи
Вид збор: Глагол, свршен
Стигне марширајќи до определено место, до некаде.
Англиски: march
Примери:
Тие домаршираа пред неа и ја поздравија строго.