а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домашар

мн. домашари
Вид збор: Именка, машки род
1. Лице што сака да седи дома.
Албански: ai që nuk del nga shtëpia
Употреба: Разговорно
Примери:
Нејзиниот маж е домашар.
2. домаќин
Англиски: host Албански: nikoqir
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
домашарка ж.
мн. домашарки
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК