а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домашен

мн. домашни
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 12994
1. (само мн.) Припадник на клубот на чијшто терен се игра некој натпревар.
Англиски: home team Албански: nikoqir
Употреба: Спорт
Примери:
Домашните во финишот можеа да остварат и поубедлива победа.
2. (само мн.) Членови на семејството.
Латински: familjar Англиски: family members
Примери:
Домашните не ги најде дома.
Парите ги криеше и од своите домашни.
Домашните сите молчеа.