а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домеле

домелат; домели, домелете; домлев, домлеа; домлел; домлен; домелев, домелеа; домелел; домелен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51424
Заврши со мелењето, сомеле нешто до крај.
Англиски: grind Албански: bluaj deri në fund
Употреба: Гастрономија
Примери:
Домели го месото.
Пченката ја домеливме, нема повеќе.
Изведенки
1. домелува несв.
домелуваат
2. домелување ср.
глаг. им.