а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домен

мн. домени
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 4924
1. Подрачје, област, сфера на некое знаење, наука, работа и сл.
Англиски: domain Албански: domen, fushë
Примери:
Тоа е од доменот на правната материја.
Сказната и не му припаѓа на доменот на фантастичното, туку на доменот на чудесното.
2. Дел, сфера од хиерархискиот систем на имиња на Интернет.
Англиски: domain
Употреба: Информатика
Изведенки
доменски прид.
доменскиот
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК