а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домери

домерат
Вид збор: Глагол, свршен
Мери, измери до крај.
Англиски: measure
Примери:
Домери ги вреќите со брашно.
Изведенки
1. домерува несв.
домеруваат
2. домерување ср.
глаг. им.