а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домеси

домесат
Вид збор: Глагол, свршен
Заврши со месењето.
Англиски: knead
Примери:
Го домесив тестото.
Изведенки
домесува несв.
домесуваат