а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

домие

домијат; домиј, домијте; домив, доми, домија; домил; (ќе) домиев, (ќе) домиеја; (ќе) домиел; домиен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56034
Заврши со миењето.
Примери:
Ги домив чиниите.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК