а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доминанта

мн. доминанти
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 32428
Главен мотив, основна идеја, основна карактеристика.
Англиски: dominant
Примери:
Љубовта е доминанта во сите негови песни.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК