а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доминантен

доминантни
Вид збор: Придавка
Ранг: 3060
Што доминира, преовладува над другите; што е главен, најважен.
Англиски: dominant
Примери:
Народните песни се доминантен дел на нашето народно поетско творештво.
Од повеќе светилки избиваше светлина во разни бои од кои доминантна беше црвената.
Ние ги имавме заземено доминантните позиции.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК