а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доминација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 6040
власт, владеење, надмоќност
Англиски: dominance
Примери:
Под нивна доминација биле и повеќе други мали острови.