а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доминион

мн. доминиони
Вид збор: Именка, машки род
Самоуправна, независна територија со свои органи на власта која влегува во составот на Британската Империја; поранешна британска колонија.
Англиски: dominion
Употреба: Дипломатија
Примери:
Во државно-правен поглед Австралија имаше сличен развиток како и другите доминиони.