а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

доминира

доминираат; доминирајќи; доминиран
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 4568
Преовладува, има надмоќ, се истакнува, надвишува.
Англиски: dominate Албански: dominoj
Примери:
Сината боја доминираше на ѕидот.
Во деветнаесетиот век во литературата доминира францускиот роман.
Тој даб доминираше над целата месност.
Изведенки
доминирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК